مالیاتی در کار نیست!

 مالیات بی مالیات

 سود بانکی دستوری است و بر خلاف دیگر کشورهای دنیا؛ در ایران توسط دولت تعیین می شود. به همین دلیل می‌تواند کمتر از نرخ تورم باشد که هست. مردم همین الان هم مالیات تورمی می‌پردازند که مالیات سنگینی است.

   در دنیا زمانی از سود بانکی مالیات می گیرند که نرخ سود بانکی از تورم بیشتر باشد و بانک ها سود واقعی سپرده ها را بپردازند. در ۳۰ سال اخیر فقط دو یا سه سال سود بانکی بالای نرخ تورم بوده، در نتیجه دلیلی برای اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی وجود ندارد.

   سود سهام در همه جای دنیا یک درآمد تلقی می شود و شبیه کسب و کار است. تمام این درآمدها مشمول اخذ مالیات می شوند. در ایران تا پیش از سال ۱۳۸۰ از سود سهام تا ۵۴ درصد مالیات گرفته می ­شد اما برای تشویق مردم به سرمایه گذاری در بنگاه ها، مالیات بر سود سهام شرکت ها، از ۱۰ درصد تا ۲۵ درصد رشد کرد و مالیات سود سهام حذف شد.

   در حال حاضر سهم مالیات در درآمدهای دولت پایین است و باید برای آن جایگزینی پیدا شود. شاید آن جایگزین مالیات بر سود سهام و مالیات بر سود سپرده های بانکی باشد اما از آنجا که در ایران به دلیل تورم زیاد سود واقعی برای سپرده های بانکی نداریم، نمی توان روی مالیات بر سود سپرده حساب کرد ولی احتمال اخذ مالیات از سود سهام وجود دارد.

   سود عایدی بر سرمایه چه در سهام و چه روی ملک، در دنیا متداول است. در ایران مالیات بر ملک خیلی کم است و در سهام به دلایلی که اشاره شد گرفته نمی شود، البته مالیات جزئی بر نقل و انتقال سهام باید پرداخت شود.

   اگر در شرایط فعلی از سود سپرده‌ها مالیات بگیرند نقدینگی به سمت بازار های دیگر می رود که این موضوع خطرناک است و همانطور که گفتم بعید می دانم که نظر جمع این باشد که از سود سپرده ها مالیات بگیرند.

    مقاله ی فوق خلاصه ای از گفتگوی خبرگزاری ایسنا با جناب آقای غلامرضا سلامی؛کارشناس اقتصادی؛ است.

 

فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید