خانه‌ها و خودروهای گران، مشمول مالیات

 

 

خانه‌ها و خودروهای گران، مشمول مالیات : نایب رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۹ از مصوبه امروز این کمیسیون در مورد تعیین مالیات برای واحدهای مسکونی خالی و همچنین مالیات خودروهای سواری با قیمت بیش از یک میلیارد تومان و واحدهای مسکونی بالای ۱۰ میلیارد تومان خبر داد.

 

علی اصغر یوسف نژاد، از مصوبه کمیسیون تلفیق خبر داد که بر اساس آن شهرداری‌های کشور موظفند واحدهای مسکونی خالی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر جمعیت در سال‌های ۹۷،۹۸ و ۹۹ را شناسایی و مالیات متعلقه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم را از مالکان اخذ کنند.

به گفته وی ۵۰ درصد از درآمد حاصل از این مالیات به حساب خزانه و ۵۰ درصد باقیمانده به عنوان سهم شهرداری‌ها به حساب شهرداری شهرهای محل اخذ مالیات واریز می‌شود. سازمان امور مالیاتی و وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و نیرو و دیگر وزارتخانه‌ها به تشخیص آئین‌نامه‌های اجرایی این بند مکلفند کلیه اطلاعات لازم جهت شناسایی خانه‌های خالی را در اختیار شهرداری‌های کشور قرار دهند.

یوسف نژاد یادآور شد به موجب این مصوبه معافیت‌های مالیاتی موضوع تبصره ۱۱ ماده ۵۳ در محاسبه مالیات موضوع این حکم در نظر گرفته نخواهد شد و آئین‌نامه اجرایی این بند توسط شهرداری با همکاری مشترک وزارتخانه‌های اقتصاد (سازمان امور مالیاتی) راه و شورای عالی استان‌ها ظرف مدت دو ماه تهیه و به کلیه شهرداری‌های کشور ابلاغ می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹ از مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق خبر داد که بر اساس آن واحدهای مسکونی و انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین واقع در ایران در سال ۹۹ و ۹۸ مشمول مالیات بر دارایی سالانه هستند. هر واحد مسکونی با احتساب عرصه و اعیان با ارزش روز معادل یکصد میلیارد ریال و بیشتر به نرخ‌های زیر مشمول مالیات بر دارایی است:

۱. نسبت به مازاد ۱۰۰ میلیارد ریال تا ۱۵۰ میلیارد ریال، یک در هزار

۲. نسبت به مازاد ۱۵۰ میلیارد ریال تا ۲۵۰ میلیارد ریال، دو در هزار

۳. نسبت به مازاد ۲۵۰ میلیارد ریال تا ۴۰۰ میلیارد ریال، سه در هزار،

۴. نسبت به مازاد ۴۰۰ میلیارد ریال تا ۶۰۰ میلیارد ریال، چهار در هزار

۵. نسبت به مازاد ۶۰۰ میلیارد ریال به بالا، پنج در هزار

همچنین به گفته وی در محاسبه مالیات موضوع این بند هر واحد مسکونی یک مستغل محسوب و جداگانه مشمول مالیات است.

وی اضافه کرد: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی با ارزش ۱۰ میلیارد ریال و بیشتر بر اساس ارزش روز خودرو به نرخ‌های زیر مشمول مالیات بر دارایی است:

۱. نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد ریال و تا ۱۵ میلیارد ریال، نیم درصد

۲. نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد ریال تا ۳۰ میلیارد ریال، یک درصد

۳. نسبت به مازاد ۳۰ میلیارد ریال به بالا، یک ونیم درصد

این نماینده مجلس اضافه کرد: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق موارد زیر مشمول این مالیات نیستند:

۱. واحدهای مسکونی در حال ساخت

۲. املاک و خودروها در سال تملک

۳. واحدهای مسکونی و خودروهای متعلق به اشخاص موضوع ماده ۲ ق.م.م

۴. خودروهای تولید و مونتاژ داخل قبل از فروش توسط کارخانجات سازنده و مونتاژ کننده

۵. خودروهای وارداتی قبل از فروش توسط نمایندگان رسمی

به گفته وی وزارت مسکن، راه، سازمان ثبت اسناد، شهرداری‌ها و وزارت صنعت موظفند امکان دسترسی برخط به اطلاعات مالکیت املاک و نیروی انتظامی موظف است امکان دسترسی برخط اطلاعات مالکیت خودروها را برای سازمان امور مالیاتی کشور فراهم کند. سازمان امور مالیاتی مکلف است نسبت به تعیین دارایی‌های مشمول و ارزش آنها حداکثر تا پایان خرداد ماه اقدام و مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص مشمول برسانند.

وی یادآور شد طبق این مصوبه کلیه مشمولان حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات مربوط به هر یک از واحدهای مسکونی و خودروهای مشمول تحت تملک خود و افراد تحت تکفل را حداکثر تا پایان بهمن ماه پرداخت کنند. تعویض پلاک خودروها و ثبت نقل و انتقال املاکی که به موجب این بند برای آنها مالیات وضع شده قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع است. متخلف از حکم این جزء در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی خواهد داشت.

یوسف نژاد تاکید کرد:‌ طبق این مصوبه اخذ مالیات بر خانه‌های خالی از واحدهای مسکونی مشمول مانع از اخذ مالیات این بند نخواهد بود. آئین‌نامه اجرایی این ماده توسط سازمان امور مالیاتی حداکثر تا پایان خرداد ۹۹ تهیه و ابلاغ خواهد شد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا (خانه‌ها و خودروهای گران، مشمول مالیات می‌شوند)

فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید