اجرای قانون مالیات مستقیم برای موقوفات سمنان

اجرای قانون مالیات مستقیم برای موقوفات سمنان:معاون توسعه منابع و پشتیبانی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان گفت: ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم برای موقوفات و بقاع متبرکه استان سمنان اجرایی می‌شود.

سیدایمان موسوی‌فر ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی کارشناسان مالی و تحقیق اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان اظهار کرد: از آنجایی که گردش مالی شریان اصلی و کلیدی هر فعالیت اقتصادی است، اطلاع دقیق از قوانین مالیاتی و نحوه محاسبه آنها برای اداراتی که تصمیمات اقتصادی و تجاری خود را با برنامه‌ریزی و آینده‌نگری انجام می‌دهند، ضرورت دارد.

وی افزود: بر همین اساس، به‌منظور شفاف‌سازی اطلاعات و توسعه عدالت مالیاتی، اقدام به برگزاری نشست توجیهی و اجرایی کردن ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم کردیم.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان تصریح کرد: دستورالعمل اجرایی این ماده‌ قانونی تهیه و به ادارات اجرایی سطح استان ابلاغ‌ و جلسات توجیهی نیز برگزار شده است.

وی تصریح کرد: مالیات بر اساس چگونگی تعلق به کالاهای مورد مالیات به دو دسته مالیات‌های مستقیم و مالیات‌های غیرمستقیم تقسیم می‌شود.

موسوی‌فر عنوان کرد: مالیات مستقیم نوعی از مالیات است که پرداخت‌کننده نمی‌تواند آن را به دیگری انتقال دهد و طبق این تعریف، مالیات بر درآمد اشخاص، مالیات بر دارایی، مالیات بر ارث و … از زمره مالیات‌های مستقیم به شمار می‌روند.

وی گفت: در سنوات گذشته ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص موقوفات و بقاع متبرکه استان انجام‌نشده ولی با توجه به اهمیت موضوع مقرر شد از ابتدای سال جاری در همه ادارات اجرایی تابعه استان اقدام شود.

ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم می‌گوید: اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت‌نام در نظام مالیاتی می‌شوند، مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب‌ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه کنند.

عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، حسب‌ مورد مشمول جریمه‌ای معادل دودرصد(۲%) مبلغ مورد معامله‌ می­شود. همچنین عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور از طریق روشهایی که تعیین می­شود مشمول جریمه‌ای معادل یک‌ درصد معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است، می‌باشد.

منبع: خبرگزاری مهر(اجرای قانون مالیات مستقیم برای موقوفات سمنان)

فهرست
Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید